2772844

צרכנות מודעת סביבה

מאת: משה זיסקינד – מהנדס איכות סביבה

בשנים האחרונות נושא המודעות הסביבתית עולה ותופסת תאוצה. תופעת ההתחממות הגלובלית ומפגעי הפלסטיק בנהרות ובאוקיינוסים, יוצרים  דור של חדש של אזרחים שמבינים שאם אנחנו כבני אדם לא נהמר לנקוט בצעדים הנדרשים כדי להפסיק את הפגיעה המתמשכת בטבע ייתכן ולא יישאר לנו עולם לחיות בו בעתיד הנראה לעין.

נכון לעכשיו הדרישה מופנית בעיקר כלפי הגורמים שנתפסים לכאורה כאחראיים הבלעדיים למצב – הממשלות והתאגידים הגדולים. אלו מצידם אכן נוקטים במאמצים לא מבוטלים בנושא, אולם כפי שכולנו נוכחים לראות, אל מול כל ההצהרות הגדולות והיעדים הבומבסטיים מסתמן כישלון מתמשך
בעמידה במטרות שכל אותם גופים מציבים לעצמם.

פקידים בכירים יכולים לכתוב רגולציות כאלה ואחרות, אבל בפועל הם מסוגלים לאכוף רק אחוז מזערי מהן. השינוי שנדרש הוא מהותי מדי ועמוק מדי.
למרות הרצון, לאותם גופים גדולים אין באמת את היכולת ואת הכלים להשתנות מבפנים כל כך מהר מלמעלה למטה.

יחד עם זאת, בעידן של רשתות חברתיות ועולם מקוון שבו הכוח עובר מהשליטים והאנשים שבראשי הפירמידות אל העם, יש לנו את האפשרות יש לנו להוביל את השינוי מלמטה למעלה.
כמו אפשר שנוכחנו לראות באינספור מהשנים האחרונות, ציבור שלם שמודע לזכויות שלו יכול לגרום לאלפי חברות וגופים מסחריים להשתנות בין לילה.

לאט לאט מחלחלת ההבנה שהשינוי המשמעותי לעצירת המשבר יכול להתקיים אך ורק על ידי הפנמת האחריות האישית שלנו כאזרחים וכצרכנים. כאשר אנחנו לא דורשים לקבל מוצרים ושירותים ידידותיים לסביבה אנחנו למעשה שותפים לזיהום ולפגיעה בסביבה של מי שסיפקו לנו את המוצרים והשירותים.
וההפך, כאשר אנחנו ניגשים לבצע את ההחלטות "הקטנות" והיומיומיות שלנו מתוך ראייה צרכנית מודעת סביבה אנחנו למעשה חלק מהשינוי. אנחנו חלק מהתיקון. אנחנו יכולים להפוך גופים שלמים ולנער ממשלות.

במדינת ישראל זה פוגש את כשאנחנו הולכים לסופר. כולנו מקדישים מחשבה וחצי על כדור הארץ ומנסים לחסוך בשקיות חד פעמיות, שזה חשוב בהחלט. אבל ברור שזאת רק ההתחלה  כדי לייצר תרומה משמעותית לשמירה על הסביבה ולמעשה להבטיח את העתיד של כולנו, צריך להשתדל שהמאמץ הזה לא ייעצר שם אלא ילווה אותנו לכל מקום.

מפרידי שומן – הציוד הכי חשוב במטבח של העסק שלך

מאת: משה זיסקינד

החוק בישראל דורש מכל מטבח אשר צורך למעלה מ-5 מ"ק מים ביום להתקין מפריד שומן לפני הזרמת שפכים לרשת הביוב, וזאת כאמצעי המאפשר לכידה אפקטיבית של שומנים ומוצקים. במאמר הבא נכיר (בקצרה) את התפקיד החיוני של מפריד השומן. נלמד כיצד פועל מפריד שומנים, ונשרטט כמה מהדרישות העיקריות מכוח החוק בנושא התחזוקה והתפעול השוטף שלו.

ראשית כל, נשאלת השאלה, מדוע כה חשוב ללכוד את השומנים דווקא במטבחים מוסדיים? בפרט כאשר מדובר על שפכים שיורדים בכיור, בד"כ דרך המסננת, ואשר אפילו עוברים את הסיפון די בקלות. למה צריך להשקיע משאבים כספיים ומאמצים לשאוב משהו, שגם ככה נראה שהוא זורם באופן טבעי?

ובכן, כפי שכולנו יודעים, מים ושמן אינם מתערבבים האחד עם השני. השמן שאנחנו מצליחים לשטוף עם זרם המים בסוף נפרד וצף כשכבה שומנית. בצנרת האיסוף, השכבה הזאת מתערבבת עם חול, שאריות זבל והאבנית שבמים, וביחד הם מתמצקים לסלעים של ממש. ל"סלעים" האלה כבר המציאו שם – פאטברג (FATBERG), הנגזרת מהמילה "קרחון" (ICEBERG), רק מסריח יותר. פאטברגים הינם בעיה רצינית ומקור ידוע לדליפות ביוב ענקיות, הפצת מחלות מסוכנות וזיהום מי תהום, נחלים וחופים.

אגב, הפאטברג הגדול בהיסטוריה התגלה בשנת 2017 במערכת הביוב של לונדון. היה זה פאטברג כה גדול שהוא אפילו זכה לכינוי "המפלצת מוויטצ'אפל". המפלצת, כאשר נתגלתה, שקלה כ–130,000 טונות והתמתחה לאורך של יותר מ-250 מטר.

מפרידי שומן נכנסים לתמונה

מפרידי השומן מסייעים כאמור ללכוד את המוצקים והשומנים ולמנוע מהם לזרום ולעשות צרות בהמשך. מרבית המפרידים מורכבים מתא מוצקים/בוצה, תא שומנים ונקודת דיגום.

בתא המוצקים מצטברים שאריות מזון וזבל על ידי שיקוע לתחתית התא, ואילו בתא השומנים שכבת השומן צפה למעלה ו"נלכדת", מכיוון שפתח הריקון של התא ממוקם בתחתית, היכן שנמצאת הפאזה המימית. מפריד שומנים עלול להיסתם משתי סיבות עיקריות:

 • מפריד השומנים התמלא במוצקים.
 • הפאזה השומנית הצטברה עד כדי כך שהיא הגיעה לפתח ריקון התחתי, והחלה לגרום לסגירה של שסתום ייעודי שמותקן באזור זה למניעת זליגה של השומן לביוב.

תחזוקה לקויה של המפריד גורמת לסתימות והצפות בלתי צפויות של הביוב במקרה הטוב, ואף להריסת המפריד עצמו במקרה הפחות טוב. לא בכדי, המשרד להגנת הסביבה פרסם בסוף שנת 2017 מסמך מפורט ובו "הנחיות לתפעול ותחזוקה של מפרדי שומנים ושמנים" (קראו כאן). לאחרונה המשרד להגנת הסביבה אף פרסם עדכון נוסף להנחיות אשר היה פתוח להערות הציבור עד לאוגוסט 2019. מומלץ לעבור בעיון על המסמך, ולפעול בהתאם.

לדוגמה, המסמך קובע כי יש לשאוב את תחולת המפריד בכל אחת מהסיטואציות הבאות: התראה מהמערכת האלקטרונית (ככל שקיימת) לגבי הצטברותה של שכבת שומן אשר חצתה את הרף שנקבע, התראה מהמערכת האלקטרונית לגבי ירידת מפלס נוזל בתא הייעודי להפרדת שומן במפריד, הצטברה במפריד שכבת שומן בגובה של מעל ל-25% מגובה תא הפרדת השומן (או בעובי שנקבע לפי הוראות היצרן) ו/או בעת בשל שכבת שומן בתא הדיגום.

מעבר לכך, להלן כמה כללים חשובים שחשוב להקפיד עליהם:

 • הקדמת "תרופה למכה" – הקפידו לסנן את מה שאפשר לסנן לפני ההזרמה לביוב. זרקו לפח את שאריות המזון ונקו באופן קבוע את סלי הרשת בתעלות הניקוז. שימו לב שהסלים חוזרים מיד לאחר הניקוי והימנעו ככל שניתן מהזרמה של מים חמים (מעל 60 מעלות) לניקוז.
 • החלפת אביזרים באישור בלבד – אין להחליף אביזרים במפריד השומן ללא אישור היצרן, המשווק המורשה או ספק השירות.
 • חיסכו בדטרגנטים – המעיטו את השימוש בדטרגנטים ונסו להשתמש בחומרי ניקוי ידידותיים לסביבה ככל שניתן.
 • שאיבת תכולת המפריד אחת לרבעון – הקפידו לשאוב את תכולת המפריד לפחות פעם ברבעון.
  כמו כן, שימו לב שאחרי השאיבה נותן השירות מבצע שטיפה וניקוי של רכיבי המפריד, כולל צנרת הובלת שפכים בכניסה למפריד.
  דרשו לקבל מנותן השירות תעודת פינוי, ואישור בכתב ממתקן הטיפול שקלט את השפכים.
מסעדה בלוג

10 טיפים לניהול המסעדה האקולוגית

מאת: משה זיסקינד

העלייה במודעות הסביבתית בשנים האחרונות מתכתבת עם דרישות הולכות וגוברות מצד קהל הלקוחות לקבלת מוצרים ושירותים שהינם טובים, אך לא פחות חשוב מכך – ידידותיים לסביבה.
סקר שנערך לפני מספר שנים על ידי המשרד להגנת הסביבה (ופורסם בגלובס) מצא שכ-84% מהישראלים מעדיפים להיות לקוחות של עסקים המקדמים פעילות עסקית ירוקה

אולם למרות שהגנה על הסביבה הינה עניין מהותי, לא מדובר בסוגיה טריוויאלית. בפרט בכל הנוגע להתנהלות עסקית "ירוקה" בהיבטים המיוחדים המאפיינים את ענף המזון וההסעדה.
אז איך תקדמו פעילות עסקית ירוקה ונכונה? ריכזנו לפניכם עשרה טיפים אשר יעזרו לכם להפוך את העסק להרבה יותר אקולוגי. 

ניהול מלאי

העיקרון הסביבתי החשוב מכולם הוא Reduce  – להפחית. לפני שאתם שוברים את הראש על דרכים שונות (ומשונות) למחזר, ובטרם אתם משיקים מדיניות של "שימוש חוזר" בעסק, הצעד הראשון מבחינתכם הוא צמצום הצריכה. אם תרצו, הקדמת תרופה למכה. 

כל מי שעוסק בתחום ההסעדה מכיר מקרוב את כמויות המזון העצומות שנזרקות על בסיס יומי. למעשה, כ-25% מהמזון שמוכן בחדרי אוכל תפעוליים, מסעדות, בתי מלון, אולמות אירועים, רשתות שיווק ובסיסים צבאיים – נזרק (כך לפי דברי הסבר להצעת חוק שאושר לאחרונה בכנסת לעידוד תרומות מזון). 

צמצום הצריכה הוא המקום לעשות את השינוי. למזון הנזרק יש מחיר סביבתי עצום. כל ירק או פרי שמושלכים כלאחר יד היה צריך להשקות, להדביר, לדשן, לאסוף ולשנע. כל אחד מהשלבים הללו בתהליך גובה את המחיר שלו מכדור הארץ בזיהום, בבזבוז משאבים מתכלים ובפליטת גזי חממה.

אז מה אפשר לעשות?

 • שימוש באפליקציות ייעודיות – ניהול מלאי של בית עסק לממכר מזון הוא דבר מורכב, כיום אפשר למצוא לא מעט אפליקציות שמסייעות בהיבט הזה כמו Peachworks, Bevaspot ועוד. 
 • לסדר מדפים לפי תאריך תפוגה – תייגו מדפים/קופסאות לפי תאריכים, כך שיהיה אפשר בקלות לגשת לחומרי הגלם לפי הכלל הראשון של ניהול מלאי: FIFO – First In First Out.  מה שנכנס ראשון למקרר, הוא גם מה שצריך לצאת ראשון.
 • לוודא שמשאיות האספקה מקוררות – חלק גדול מהפחת של המוצרים נגרם כבר בהובלה, כאשר חומרי הגלם עוד נראים יפים ורעננים.
  הובלה בתנאים לא מתאימים תגרום לכך שמוצר שיכל לחיות שבועיים "ימות" לאחר לילה.
 • אחסון בקירור ככל שניתן – כמו שאנחנו מקפידים על ההובלה, יש להקפיד לא פחות גם באחסון בעסק שלנו. קירור. קירור . קירור.
 • אריזות סגורות – החמצן באוויר הוא אמנם חיוני לנשימה, אבל הוא גם מה שגורם למזון להתקלקל. הקפדה על אחסון באריזות אטומות ונקיות תאריך את חיי המדף משמעותית. נקודה נוספת – מקרר הוא לא רק מקרר אלא גם "מייבש". שמירת מזון באריזות אטומות שומרת על הלחות הטבעית הנדרשת לשמירה על טריות המוצרים.    

יעילות אנרגטית

היות שהעיקרון הכי חשוב בהגנת הסביבה הוא הפחתת הצריכה, עלינו להקדיש תשומת לב רבה גם להפחתת צריכת החשמל. עובדה לא ידועה היא שמרבית זיהום האוויר בישראל נגרם כתוצאה מייצור החשמל. 

הביקוש העולה בהתמדה, והתלות שרק הולכת וגוברת, מקשים מאוד על צמצום הפליטות והקטנת הזיהום הנגרם מייצור החשמל. אמנם יש יותר ויותר מקורות אנרגיה מתחדשים שזמינים לנו היום מבעבר, אך כפי שאמרנו – העיקרון הראשון הוא לצמצם את הצריכה. 

התייעלות אנרגטית היא נושא רחב ידיים. מדובר גם בסוגיה לאומית, ולא בכדי ממשלת ישראל קבעה לאחרונה יעד שאפתני של הפחתת צריכת החשמל בישראל בכ-17% עד שנת 2030. בכל הנוגע להתייעלות האנרגטית שלכם בעסק, מבחינת צריכת חשמל, מדובר בנושא מורכב. על כן, רצוי להיעזר ביועצים מקצועיים שיידעו לתת הנחיות פרטניות, ושיסייעו לבזבז את הכמות המינימלית של חשמל. הנה עצות קטנות שחשוב לשים אליהן לב:

 • דירוג אנרגטי של מוצרי החשמל בעסק – מערכות מיזוג אוויר, חדרי קירור, מדיחי כלים, תאורה וכו'. 
 • התקנת אמצעי בידוד בקירות העסק
 • תחזוקה שוטפת של מערכת חימום מים (ככל שישנה)

חיסכון במים

הרגישות לחיסכון במים איננה חדשה לנו, הישראלים, וראו את הקמפיין המצליח של "ישראל מתייבשת" בכיכובה של רננה רז.
לאחר שנים רבות של חינוך והסברה, כולנו מודעים לחשיבות המקופלת בחיסכון במים. אולם הניסיון מלמד שתמיד אפשר להשתפר. 

בכל הנוגע לעסקים בתחום ההסעדה, העושים שימוש תדיר במים, תשומת לב הינה בעלת משקל רב.
הקפידו לרכוש מדיחי כלים יעילים, התקינו חסכמים, התקינו משתנות חסכניות במים, הקפידו להשתמש במתינות במים לניקיון והנהיגו שיטות עבודות יעילות לגבי השימוש במים. 

חומרי ניקוי ידידותיים לסביבה

חומרי ניקוי עלולים להיות גורם מזהם. היות שהם מוצר צריכה בסיסי בעסקים בתחום המזון וההסעדה, יש לעשות בהם שימוש מושכל.
שימוש אשר יקל על מתקני הטיפול בשפכים, אשר מאוחר יותר נדרשים להתמודד עם מה שאנחנו מזרימים אליהם. 

עבדו עם חומרי ניקוי סביבתיים כדוגמת חומרי ניקוי שמבוססים על חומרים פעילים שמתפרקים בקלות, ושאינם מכילים מלחים ו/או דטרגנטים הקשים להפרדה מהשפכים מאוחר יותר (כך שיהיה ניתן להשמיש אותם לייעודים אחרים). 

תפריט ירוק

תפריט ירוק הוא תפריט שמרבה להשתמש דווקא בפירות וירקות העונה, כך שיש פחות שימוש באמצעי אחסנה והובלה יקרים מבחינה סביבתית (ולא רק). כמו כן, תפריט ירוק הוא תפריט  שלא נמנע מפירות וירקות טעימים ונהדרים שכל חטאם שהם "לא אסתטיים". בהקשר ישיר להפחתת הצריכה, חשוב לדעת כי אחוז ניכר מהתוצרת החקלאית שלנו נזרק אך ורק מהסיבה הזאת – לא חבל?

מיינו אשפה

כמו בסוגיית החיסכון במים, גם בנושא של מיון אשפה ניתן לראות בהחלט עבודה יפה של המשרד להגנת הסביבה להגברת מודעות והחדרת הרגלים נכונים לציבור בישראל. הן הפרטי והן העסקי. 

אם חשבתם שהפסולת שאנחנו מפרידים ושמים בפח הכתום הולכת למעשה לאותו מקום, עליכם לדעת לחשוב שנית. הפסולת בפחים הכתומים נאספת על קבלנים שנמצאים תחת פיקוח, ומועברת למפעלי טיפול ייעודיים. שימו לב – הפרדת אשפה איננה גימיק. זה באמת עובד ומועיל לסביבה.

איסוף שמן טיגון משומש

אחת הסוגיות הרגישות ביותר מבחינת איכות סביבה ועסקים בעולם המזון וההסעדה הוא השמנים המשומשים. אולם כשם שמדובר באתגר, מדובר גם בהזדמנות. 

שמן טיגון משומש שווה לא מעט כסף, ולאחר תהליך טיפול קצר ניתן להפוך אותו לדלק. בית עסק ששומר את השמן המשומש שלו גם מגן על הסביבה וגם חוסך כסף. כיום ישנם מספר רב של קבלני איסוף שיהיו מוכנים לספק לכם את הכלים והשירות על מנת למחזר את השמן המשומש שלכם.

הקפדה על תחזוקה של מפרידי שומן

בהמשך לנקודה הקודמת, אך הפעם מזווית מעט פחות מוכרת. על פי התקנות בחוק, כל מטבח שצריכת המים שלו עולה 5 מ"ק ליום מחויב בהתקנת מפריד שומן לפני הזרמת שפכים לרשת הביוב. מפריד שומן הוא אמצעי המאפשר לכידה של שומנים ומוצקים שעלולים לשבש את תהליך הטיפול בקולחין. עסק שמקפיד על התקנה של מפריד שומן ותחזוקה הולמת שלו יכול לסייע באופן משמעותי לסביבה והקלה על תהליך ההשבה לקולחין.

אחזקה ראויה של מערכות טיפול באוויר

כמעט לכל מסעדה יש כיום גם אמצעים לאיסוף וטיפול בפליטות האוויר מהמטבח. טיפול זה בפליטות האוויר מתבצע לרוב על ידי מצע סינון של פחם פעיל. החלפה וטיפול של מצע הסינון עשויה להפחית את מפגעי הריח והזיהום אוויר שנגרמים על ידי פעילות המטבח. כמו כן בדקו פתרונות נוספים למניעת מפגעי זיהום אוויר וריחות בעסק כגון:

 • מנדפים ועליהם מסננים ראשוניים. 
 • צינורות אוויר לארובה (ככל שישנה). 
 • מסננים לטיפול בחלקיקים ובעשן.
 • חוזה תחזוקה, יומן תחזוקה ומדבקות עם פירוט מועדי טיפולים. 
 • מערכות למניעת מעבר יציאת אוויר מהמטבח לחללים סמוכים. 

שתפו את הלקוחות

טיפ אחד לסיום – אל תתביישו להשוויץ.
ספרו לאורחים וללקוחות אודות המאמצים שלכם לקידום היבטים של הגנת הסביבה בעסק, ועל הפעולות שאתם נוקטים לטובת שמירה על עולם נקי, ירוק וטוב יותר, למענכם ולמען הדורות הבאים. 

 

רישוי עסקים והגנת הסביבה

רישוי עסקים והגנת הסביבה – האחד מקדם את השני

עם הגידול באוכלוסייה והעלייה ברמת החיים, גובר בישראל העומס על הסביבה ומשאבי הטבע. המשרד להגנת הסביבה פועל באפיקים שונים בכדי להתמודד עם האתגרים הסביבתיים הללו, ואחד מהכלים הבולטים שברשותו הוא הצבת פרמטרים סביבתיים כתנאים הכרחיים לקבלת רישיון עסק.

התנאים הללו מתייחסים למגוון השלכות סביבתיות שעלולות להיווצר כתולדה מפעילות העסק, ונוגעים להיבטים כדוגמת איכות שפכים, טיפול בפסולת, איכות אוויר, קרינה, אסבסט, חומרים מסוכנים, רעש ועוד.

פעילות המשרד להגנת הסביבה נעשית מכוח חוק רישוי עסקים אשר קובע באמצעות צו רישוי עסקים (עסקים טעוני רישוי), התשע"ג-2013 את התחומים שפעילותם כרוכה ומחויבת בקבלת רישיון עסק מטעם הרשות המקומית.

רישיון העסק ניתן לפי קבוצות מפורטות, ובכפוף לשורה של תנאים שנקבעים על ידי "נותני האישור". המשרד להגנת הסביבה הינו אחד מאותם "נותני אישור", וזאת לצד משרדי ממשלה נוספים כדוגמת משרד הבריאות, משרד החקלאות, משרד הכלכלה והמשרד לביטחון הפנים.

אחת מכל עשר בקשות נדחית

מתוך כלל העסקים המוגדרים בחוק, המשרד להגנת הסביבה מוגדר כ"נותן אישור" בכ-55 עסקים טעוני אישור. 20 מתוכם מבוססים על מפרטים אחידים, וכ-35 עסקים לפי מפרט אחיד.

מדי שנה המשרד להגנת הסביבה מאשר כ-85% מהבקשות המוגשות אליו לקבל רישיון עסק. כ-10% מהבקשות חוזרות לקבלת מידע נוסף, ואחת מכל מאה נענית בסירוב. העסקים מסווגים לשלוש רמות "התייחסות" מצד המשרד להגנת הסביבה ואלו הן:

 • רמה א' – מפעלי רמה א' הינם מתקנים ומפעלים אשר פעילותם הינה בעלת פוטנציאל השפעה סביבתי בהיקף רב ומשמעותי. לכל הפחות על אחד ממרכיבי הסביבה.
 • רמה ב' – מתקנים ומפעלים אשר פעילותם הינה בעלת פוטנציאל השפעה סביבתי רב, אך פחות מרמה א'. כ-82% מהעסקים המטופלים על ידי המשרד להגנת הסביבה משתייכים לרמה סביבתית זו.
 • רמה ג' – מפעלים ומתקנים שהשפעת פעילותם על הסביבה הינה בעיקר ברמה המקומית.

סוגי ההשפעות של העסקים השונים על הסביבה

ההנחיות והתנאים הסביבתיים לקבלת רישיון עסק משתנים לא רק לפי הענף אלא גם כנגזרת מסוגי ההשפעות שעלולות להיות על הסביבה בפעילות השוטפת. כך, למשל, אם אנו מתמקדים בסוגיית השפכים, ידוע כי למרות שהשפכים התעשייתיים בישראל מהווים בסך הכל כ-17% בלבד מכלל השפכים במדינה, הם טומנים בחובם פוטנציאל גדול לנזק סביבתי רב-תכליתי. בפער ניכר ביחס לשפכים הביתיים.

שפכים תעשייתיים שאינם מטופלים כיאות מהווים גורם מרכזי בזיהומים סביבתיים חמורים כדוגמת פגיעה במערכות הולכה וטיפול בשפכים, זיהום מאגרי מי תהום, בוצה, פגיעה באיכות מי קולחין, פגיעה בתפקודם של מתקני הטיפול בשפכים ועוד.

התנאים הכלולים לגבי שפכים תעשייתיים בקבלת רישיון עוסק עוסקים בטיפול בשפכים סניטריים, הפרדת תשתיות לטובת איסוף נגר עילי, טיפול יאות בתמלחות, טיפול יאות בשפכים תעשייתיים, פינוי שפכים בהתאם לאיכותם, דיגום רציף, ניטור רציף, עמידה בערכים שונים בהזרמת שפכים למערכות הביוב, שמירת מסמכים, פינוי בוצה ועוד.

הדברים נכונים לגבי קרקעות מזוהמות הנגרמות כתוצאה מהטמנה או דליפה של חומרים מזהמים. על פי המשרד להגנת הסביבה, המקורות העיקריים לזיהום קרקעות מצויים במשקי הדלק והאנרגיה, ובפעילותם התעשייתית של מפעלים העובדים עם חומרים מסוכנים. כלומר, תחנות דלק, חוות מכלי דלק, קווים להובלת דלקים, בתי דפוס, מפעלים בענף המתכת, מוסכים, מפעלי טקסטיל, מוקדים לאחסון חומרים מסוכנים ועוד.

המשרד להגנת הסביבה דורש עמידה בתנאים שונים להתמודדות עם זיהום הקרקעות כדוגמת הצבת מכלים עליים במאצרות, איטום משטחי אחסון ותפעול של חומרים מסוכנים ודלקים, הגדרת הנחיות מפורטות לגבי צנרת תת קרקעית או מכלים, הגדרת נהלים לגבי טיפול בקרקעות החשודות כמזהמות, הנחיה בדבר ביצוע סקרי קרקע ועוד.

הדוגמאות הללו, העוסקות בשפכים ובקרקעות מזהמות, הן כמובן רק מעט המחזיק את המרובה. התנאים הסביבתיים הכרוכים בקבלת רישיון עסק תוך קבלת אישור של משרד הגנת הסביבה מקיפים את כל הפעילות של העסק/המפעל מבחינה סביבתית. הם נוגעים בין השאר לזיהום אוויר, פסולת מוצקה, חומרים מסוכנים, חומרי הדברה ומזיקים, אסבסט ואבק מזיק, רעש, קרינה (מייננת ובלתי מייננת), זיהום חופים, זיהום מי ים ועוד.

סיוע לעסקים לכל אורך הדרך

עסקים רבים מתמודדים עם אתגרים רבים בבואם לקבל רישיון עסק בהקשר של תנאים סביבתיים. בחברת טביב אנו עושים כמיטב יכולתנו בכדי לסייע לעסקים מכל סוג, לנהל נכון את הממשק והדיאלוג מול המשרד להגנת הסביבה. אנו עומדים לצד עסקים הן בשלבים הראשוניים של הגשת הבקשה לרישיון עסק, הן בהכנת העסק לעמידה בתנאים הסביבתיים, והן לאחר מכן בפעילות השוטפת ואל מול ביקורת ופיקוח.

% 100